יום שישי, 24 ביוני 2011

יום טיול במחנה יהודה

אם תהיתם לאן נעלמתי, אז לא נחטפתי על ידי חייזרים (עדיין) ולא נסעתי להודו לוויפאסנה של חודש... פשוט עוברת תקופה עמוסה כרגע. ובין לצלם, לאכול, לבשל ומה לא, אני מוצא את עצמי עם פחות ופחות זמן לכתוב.
אבל אני מנסה לשנות את זה.
בתור ילד, אני זוכר כמה פעמים שהייתי הולך עם אבא שלי ביום שישי לשוק מחנה יהודה (אני יודע שאוהבים למתג אותו כמחניודה אבל זה אולי קיצור כתיבה יפה, אך הדרך הנכונה לבטא את זה זה מחנהיודה – עם הטעמה על ה"מח" ועל ה-"יו" וללא הה' שנמצאת במילה "יהודה"). בכל מקרה, לא הלכנו הרבה לשם (כי אבא שלי אהב ללכת לבד – אני הייתי מאט אותו) אבל גם כשלא הלכתי, תמיד הייתי נקרא לעזור בסחיבת הקניות במדרגות (קומה שלישית, בלי מעלית). ללכת עם אבא שלי תמיד הייתה חוויה, איכשהו הוא הכיר את רוב המוכרים, ידע תמיד איך לבחור את הפירות והירקות הכי טובים ולא התבייש (וגם אף אחד לא אמר לו כלום כשהוא עשה את זה) לקחת איזה אפרסק מאיזה דוכן ולאכול אותו (ואם האפרסק היה טוב, אז היינו עוצרים פתאום, חוזרים אחורה וקונים קילו אפרסקים). עם הזמן חלק מהיכולות הטכניות של אבא שלי עברו אליי (אני יודע איך לזהות את המנגו הכי טוב בדוכן תוך פחות מ-15 שניות). והקסם של השוק נשאר.
כשהייתי סטודנט והתחלתי להתעניין בבישול, הייתי הולך לשוק ביום שישי לקנות תבלינים וירקות. עם הזמן גיליתי שככל שהשעה מתאחרת בשוק, המחיר של דברים מסויימים יורד (ב-16:00 כבר אפשר לקנות קילו מלפפונים בשקל). ונחשפתי יותר לשוק העיראקי (שהיום הוא זה שיותר מזכיר לי את מחנהיודה של ילדותי) ולשחקני השש-בש שיושבים בו ברחבה.
ואז, לפני שבוע-שבועיים, חשבתי על משהו.
מעולם לא ראיתי את השוק בבוקר, ממש כשהוא מתחיל להתעורר.
צריך להסביר שבד"כ בשווקים בעולם (ואני זוכר את זה כשלמדתי בישול) השווקים מתעוררים הרבה לפני בני האנוש הרגילים. אם זה כי צריך לסדר סחורות ואם זה כי הקניינים של המסעדות צריכים לקנות את המצרכים ליום המחרת כמה שיותר מוקדם (אני זוכר כשהייתי ב-billingsgate fish market בלונדון, השוק נפתח ב-03:00 בבוקר, לקניינים של מסעדות ומלונות וב-05:30 לשאר בני האדם וב-09:00 כבר לא הייתה שם נפש חיה, חוץ מהמנקים) אז החלטתי להגיע לשוק מחנהיודה ביום שישי שעבר בשעה 6:00 בבוקר.
אני חייב לציין שכשהגעתי, השוק היה ריק כמעט לגמרי מאדם.
לאט לאט החלו להגיע בעלי באסטות, ולפתוח את היום, לפרוק משטחים שהונחו באמצע השוק ולסדר את הבאסטות שלהם.
אם זה לסדר דברי מאפה:


F/5  1/30sאו לסדר פיצוחים


F/6.3
1/50s
או פירות, ירקות ודגים
F/20
1/1.3s

וכשכל זה נגמר, והשוק היה ערוך ומוכן למסדר הלקוחות, יכולתי להתחיל לצלם (קצת) אוכל...F/10
1/13S
F/5.6
1/13 s
F/5
1/160s

F/7.1
1/60s
 (ואם למישהו יש מתכון עם קולורבי – נא להעביר לי אותו)בנוסף, יצא לי לצלם קצת פירות ותבלינים גם.F/5
1/40s

F/5.6
1/125s

F/4.5
1/25s

וגיליתי שעכשיו העונה של ה-
F/5.6
1/13s

לצערי, הייתי צריך לעזוב בסביבות 11:00 (הרבה לפני שעת השיא של השוק בשישי), אבל אני אחזור לראות את ההמולה של הצהריים בשוק, כשתהיה לי הזדמנות.
אז אלו קורותיי מהשבוע האחרון... אשמח להערות/הארות (ובמיוחד מתכונים של קולורבי).
 *כל התמונות צולמו בניקון d7000*

3 תגובות:

 1. יהההה איזה כיף שאפשר לקרוא אותך!
  צילומים פשוט יפהפיים
  לא ידעתי שאתה מוכשר כל כך גם בצילום :)
  הם בהחלט מכניסים אותך לאווירת השוק בצורה הטובה ביותר
  כך שאפשר ממש לדמיין את הטעמים והריחות...

  השבמחק
 2. מדהים! תמונות פשוט מרהיבות!
  עוד! עוד!

  השבמחק
 3. מקסים. עכשיו גם רשומה, ואתעדכן קבוע ;-)
  היה מוצלח מאוד היום, תודה על ההזמנה.

  השבמחק